Ekskurzija PODČETRTEK 2019

V torek, 11.6. 2019, smo petošolci imeli ekskurzijo v Podčetrtek.

Z avtobusom smo se odpeljali izpred šole ob sedmi uri zjutraj. Po dobrih dveh urah vožnje smo imeli prvi ogled kmečkega orodja.  V zanimivi zbirki je zbrano staro orodje, ki so ga na kmetijah uporabljali tukajšnji kmetje. Zbirka je zanimiva, ker so orodja pristna in nekatera uporabljajo še danes. Lastnik muzeja je eksponate zbiral skoraj pol stoletja. Pot smo nadaljevali v Deželo pravljic in domišljije pod Olimsko goro. Tu  smo  vstopili v svet pravljic in ponovno spoznali Kekca, Bedanca, Krjavlja, Sneguljčico, Rdečo kapico in druge pravljične like … V čudovitem okolju in čarovniškem vzdušju smo videli  veliko zanimivega. Naredili smo prijeten sprehod po gozdni poti med pravljičnimi in zgodovinskimi junaki. Vse, kar smo  videli, je izdelano iz odpadnega materiala. Privlačno je tudi zaradi zvočnih in svetlobnih efektov. Z užitkom smo se predali  domišljiji in uživali. Ogled smo nadaljevali na grebenu, pod skrivnostno Rudnico, le nekaj deset metrov nad samostanom, na  domačiji imenovani ”Jelenov greben”. Na pašniku so se pod krošnjami dreves hladili jeleni, damjaki in mufloni. Te živali smo kasneje tudi hranili s koruzo. Ker so se živali hladile v senci, jih je gospodar  poklical z ljubkovalnim imenom: “Pikaaaa, Pikiiii….”. Jelenjad se prosto giblje po okoli 8 hektarov velikem ograjenem gojišču. Našega raziskovanja pa še ni konec. Pot smo nadaljevali do kompleksa samostanskega gradu s cerkvijo, ki je  v središču razloženega naselja Olimje  pod južnimi pobočji Rudnice. H gradu so menihi dozidali čudovito baročno cerkev Marijinega Vnebovzetja. V grajskih prostorih se nahaja tretja najstarejša lekarna v Evropi. Njihovo zeliščarsko dejavnost nadaljujejo tudi danes patri. Seveda pa brez čokolade ne gre. Čokoladnica Olimje leži nasproti Minoritskega samostana Olimje, kjer je idilična potka do čokoladnice.  Tukaj izdelujejo raznovrstne pralineje in čokolade za celotno Slovenijo. Čas je hitro tekel, zato smo se odpravili še na zadnji ogled in sicer pivovarne in izdelovanja piva Haler. Le ta se nahaja  v neposredni bližini samostana Olimje. V lastni proizvodnji po recepturi nemških pivovarjev sami varijo svetlo in temno pivo. Imajo tudi lepo urejen lokal z raznovrstno ponudbo jedi in pijač. Tu smo se okrepčali z dobrim kosilom. V zgodnjih večernih urah smo se odpeljali nazaj proti Gorenjski. Postanek smo imeli še na Trojanah, kjer smo kupili in se posladkali s krofi. Pred šolo smo se pripeljali pol devetih zvečer.

Preživeli smo aktiven, zanimiv in nadvse prijeten dan.

Utrinki ekskurzije
.

Ta vnos je bil objavljen v 5. razred - druge aktivnosti. Zaznamek za trajno povezavo.